Marek Graňák je starostlivý manžel a otec dvoch dcér. Pracuje ako inžinier v strojárskej firme. Zároveň však popri svojej práci a rodine venuje svoj voľný čas mnohým prospešným aktivitám v obci Zubrohlava. Svoje organizačné schopnosti, nadšenie pre šport a históriu využíva v prospech aktivít v rámci miestnej rímsko-katolíckej farnosti, spevokolu ICHTHYS, volejbalového oddielu, Behu zubrohlavským chotárom, fotografovaniu kultúrnych a športových podujatí a tiež pôsobí ako kronikár obce Zubrohlava.
1. Dobrovoľník v rámci aktivít farnosti Marek sa už niekoľko rokov venuje správe farskej webovej stránky, ktorú navštevuje mnoho občanov obce Zubrohlava. Vďaka Marekovi tam nájdu aktuálne farské oznamy, kontakty a ďalšie informácie. Marek tiež koordinuje činnosť lektorov, ktorí sa striedajú pri čítaní Božieho slova na bohoslužbách. Každý mesiac pripraví rozpis služieb a zasiela ho zapísaným lektorom. Je tiež aktívnym členom Hospodárskej farskej rady a správcovi farnosti pomáha pri riešení technických i organizačných záležitostí. Veľa času venoval projektu INTERREG, v rámci ktorého sa obnovil organ, nástenné maľby v kostole i okolie kostola. Ako spoluautor sa podieľal na príprave knihy o zubrohlavskom kostole. Spolu so svojou manželkou každoročne organizujú poznávací výlet pre členov spevokolu ICHTHYS, ktorého je tiež členom. Marek sa tiež vždy ochotne zapája do brigád pri správe a údržbe fary i kostola. 2. Spoluorganizátor volejbalových turnajov v obci Marek je aktívnym členom volejbalového oddielu. Ako „športový vedúci“ zabezpečuje každoročný volejbalový turnaj o pohár starostu obce. Má na starosti registráciu tímov, tabuľky a herný systém turnaja. Tiež sa podieľa na organizácii každoročného československého volejbalového družobného turnaja. 3. Spoluorganizátor a moderátor Behu zubrohlavským chotárom Ako športový nadšenec sa Marek aktívne zapája aj do Behu zubrohlavským chotárom, kde pôsobí predovšetkým ako moderátor podujatia. Komentovanie priebehu tejto udalosti vie vždy spestriť zaujímavými štatistikami a pomáha tak vytvoriť príjemnú atmosféru. 4. Fotograf podujatí v obci a externý prispievateľ do regionálnych novín Mareka často stretnete s fotoaparátom v ruke, s ktorým dokáže zachytiť atmosféru obecných akcií. Pravidelne tiež prispieva do regionálnych novín svojimi fotografiami a článkami. 5. kronikár obce Zubrohlava Marek sa podujal aj na úlohu kronikára obce Zubrohlava. Prostredníctvom textu i fotografií zaznamenáva realitu v obci pre ďalšie generácie.
ĎALŠÍ OCENENÍ BOLI:
Jakub Grajciar
Pán Grajciar je mladý obyvateľ mesta Martin, ktorému nie je ľahostajné dianie v našom meste a snaží sa zviditeľniť náš región. Má vyštudovanú ekonomickú školu a po jej skončení išiel na pár mesiacov vypomôcť do rodinného hotela, v ktorom pôsobí dodnes.
Venuje sa rôznym činnostiam. Založil iniciatívu Spoznaj Turiec, prostredníctvom ktorej približuje miesta v našom regióne obyvateľom aj potenciálnym návštevníkom. Snaží sa opätovne dostať na turistické mapy trasu Koruna Turca- vyše 200km trasa ktorá zahŕňa celú Malú Fatru, Veľkú Fatru, Kremnické vrchy, pohorie Žiar. Spravil krásny event – Rozlúčka so ZŤS, kde bola historická výstava fotografií, premietanie, kroniky k nahliadnutiu, účasť vyše 1000 ľudí všetkých vekoch kategórií. Moderuje v Martine diskusné bloky HORY&DOLY, ktoré riešia aktuálne témy rezonujúce v spoločnosti a rôzne pohľady na ne. Je zakladateľom remeselných potravín ZRNKO, ktoré prinášajú lokálne, slovenské, poctivé potraviny. Je členom družstva Necpaly a podieľa sa na chode Mliečnej farmy Necpaly. Je hlavným organizátorom streetfood festivalov v Martine Fest jedlo a Fest piknik, ktoré sa tešia obľube u Martinčanov a lákajú k nám návštevníkov aj z iných kútov Slovenska a predstavujú rôznych gastro predajcov z celého Slovenska. V neposlednom rade je to skvelý otec dvoch malých slečien, manžel a výborný kamarát, ktorý chce zvýšiť povedomie o meste Martin naozaj poctivým a snaživým spôsobom.
Kristián Plutinský
Kristián Plutinský je osobnosť, ktorá svojim príkladom motivuje nielen dospelých, ale i deti a mládež k pracovitosti, zodpovednosti a k ochote pomáhať ľuďom, ktorí to potrebujú. Všestranne sa aktívne zapája do spoločenského života v obci.
Kristián Plutinský je osobou, ktorá svojou angažovanosťou aktívne pôsobí nielen v našej obci v oblasti spoločenského, kultúrneho i podnikateľského života. Popri náročnej práci v rodinnej firme Orava-Pekáreň Plutinský, ktorú medzinárodne reprezentuje ,si vždy nájde čas na organizáciu kultúrnych podujatí v obci. Napísal a zrežíroval scenár na podujatie pochovávanie basy- ostatky, potom spolu s obcou a dobrovoľníkmi ho zorganizoval. Organizoval Jánsku vatru, Sv. Mikuláša s charitatívnou zbierkou pre ľudí bez domova. Ďalšou jeho akciou bolo zorganizovanie súťaže v našej obci vo varení strapačiek. Organizuje pre občanov obce opakovane púť do Krakova. Zapracoval aj na vlastnom zdraví, vďaka pevnej vôli a zmene životného štýlu schudol už 30 kg a to ho motivovalo začať organizovať aj pre iných ľudí spoločné turistiky na Slovensku. Na dožinky vždy sponzorsky upečie veľký chlieb, taktiež rôzne pečivo na stoly pre občanov. Nechýbal pri organizácii podujatia pre deti – Hýb sa s nami. Jeho stánky s pekárenskými dobrotami nemôžu chýbať na žiadnom z podujatí v obci. Pre účinkujúcich a hostí vždy pripraví balíčky s chutným pečivom. Okrem toho sa venuje zachovávaniu ľudových tradícií z nášho regiónu. Spieval na rôznych podujatiach pre dôchodcov. Je členom skupiny Parta-čepčenie, na svadobných omšiach sa venuje gospelovému spevu. Venuje sa edukácií v pekárenskej a cukrárenskej výrobe, správnemu stolovaniu, stravovaniu a životospráve. Jeho veľkou záľubou je výzdoba interiéru i exteriéru pre rôzne slávnostné príležitosti. Vtipný, šikovný, vždy pozitívne naladený, ochotný pomáhať tam, kde je to potrebné je náš spoluobčan Kristián Plutinský. Právom mu patrí veľké poďakovanie od obce a jej občanov.
Kamila Dubovická
Pani Mgr. Dubovická je zakladateľkou a dlhoročnou predsedkyňou Klubu dôchodcov v obci.
Pani Dubovická je zakladateľkou Klubu dôchodcov v Tepličke nad Váhom. Od jeho založenia v roku 1997 vykonáva funkciu predsedu. Zabezpečuje prednášky a besedy za účasti odborníkov – fyzioterapeutov, lekárov, farmaceutov, záhradkárov, spisovateľov pre členov klubu i ostatných občanov. Pre členov klubu organizuje rôzne pobyty v rekreačných zariadeniach Slovenska, množstvo poznávacích zájazdov, akcie s bohatým kultúrnym programom pri príležitosti Mesiaca úcty k starším, Dňa matiek a otcov, mikulášske a vianočné posedenia. Touto činnosťou v spolupráci s ďalšími aktívnymi seniormi inšpiruje a dáva možnosť aktívne tráviť jeseň života, stále na sebe pracovať a byť platnými členmi obecnej komunity. Je príkladom pre mladú generáciu.
Stanislav Florek
Ak povieme Stano, vidíme urastené, milého muža s láskavým pohľadom, ktorý celý život venoval rodine, svojej práci a aktivitám v obci i mimo nej. Už ako malý chlapec bol vedení pod vzorom svojho otca k pracovitosti a nezištnej pomoci. Ta dobrota a ochota pomáhať všetkým kto to potreboval zostala dodnes. V jeho spoločnosti sa človek cíti veľmi príjemne, prekypuje humorom , vtipy, zážitky sa dajú počúvať dlho. Tou svojou humornou povahou vie riešiť i tie najzložitejšie situácie. Je z neho vzorný dedko, nápomocný penzista a hlavne slušný a dobrý človek.
Už ako sme spomínali Stano Florek sa od malého chlapca venoval práci a dobročinným aktivitám. Už v mladosti svoju dobročinnosť prejavil tým, že so svojim otcom v dobe totalitnej sa nebáli a zveľaďovali kostol, tým, že vyrobili vstupnú kostolnú bránu a v kostole tiež urobili vnútorné kované brány. Zároveň na veľký podiel na oprave strechy kostola. Po páde komunizmu sa jeho myšlienky ešte viac začali napĺňať a začal budovať penzión Urbár – snažil sa vytvoriť priestor, kde by sa ľudia mohli stretávať, zdieľať radosti, starosti a podporovať sa navzájom. Tento úspešný projekt bol pre mnohých v obci symbolom jednote a snahy o lepší život. Vždy sa snažil zveľaďovať kultúrny život v obci, angažoval sa v divadle, kde pravidelne stvárňoval rôzne postavy. Aj v súčasnosti pozýva country kapelu a usporiaduva letný kúltúrno-spoločenský večer pre občanov. Nominovaný dlhodobo pracoval ako údržbár na obecnom úrade a svojim umom, nápadmi pomáhal starostom pri zveľaďovaní a zmene obce. Každým ďalším krokom ukazoval, že zmena nie je len cieľom, ale cestou, po ktorej treba kráčať spoločne. Tak v našej obci sa urobil náučný chodník. Nad obcou veľká rozhľadňa s erbom Krušetnice, či krížova cesta. Týmto svojím pričinením zanechal trvalú stopu, ktorá aj po odchode do penzie ostala živou pripomienkou toho, čo sa dá dosiahnuť, keď sa pracuje s odhodlaním a srdcom.Jeho optimizmus a schopnosť nadchnúť ľudí pre spoločné ciele sa prejavili i v Klube dôchodcov, kde sa aktívne angažuje a spieva v kostolnom zbore na významné cirkevné sviatky. Jeho nezištná práca prináša radosť a pocit naplnenia nielen jemu, ale aj celému okoliu
Mgr. Marián Bochnička
Pán Mgr. Marián Bochnička pôsobí v cirkevnom zbore Evanjelickej cirkvi augsburského vyznania na Slovensku Liptovský Mikuláš od roku 2000, V súčasnosti zastáva funkciu predsedajúceho zborového farára. Pod cirkevný zbor patria aj mestské časti. Spolupodieľa sa na staroslivosti o cirkevný zbor po duchovnej i hospodárskej stránke. Má dvoch synov, jeden je už lekár ako manželka a druhý syn je študentom práva. Učí, aby sme hľadali v ľuďoch, čo je v nich dobré, lebo v každom z nás je niečo dobré. Podľa jeho slov, jeho cieľom je spájať ľudí, spolupracovať na občianskej platforme a nemať nepriateľa. Verí v humanitu.
Za pôsobenia pána Bochničku sa uskutočnila generálna oprava Evanjelického kostola a.v. na Tranovského ulici, areálu Betánie na Janoškovej ulici, či prístavba pri kostole v Iľanove. Aktívne sa venuje práci s mládežou a to tak po duchovnej stránke, ako aj v rámci športových aktivít. Spolupracuje s mestom Liptovský Mikuláš, zapája s do realizácie rôznych projektov, spolupracuje so školami a občianskymi združeniami na území mesta. Vyučuje náboženstvo na 6-tich školách od najmenších žiakov na ZŠ po gymnázium a aj na Hotelovej akadémii v LM. V rámci svojich možností vie vždy podať pomocnú ruku komukoľvek je to potrebné. Mal pod patronátom 12 odídencov z Ukrajiny, ktorí boli ubytovaní v ubytovni cirkevného zboru ECAV na Slovensku v Ploštíne. V septembri 2024 sa zapojil v mene evanjelickej cirkvi a spolupráce mestského Múzea Janka Kráľa do celoslovenského podujatia „Nezabudnutí susedia“, ktoré sa konalo v Synagóge v Liptovskom Mikuláši. Svoju prednášku zameral na historické udalosti vojny a protivojnovú tématiku. Podujatia sa zúčastnilo 400 žiakov. Svoju pedagogickú činnosť nezameriava len na náboženstvo ale snaží sa šíriť osvetu historických udalostí nášho mesta a Slovenska na témy – Spolok Tatrín, SNP, Holokaust, vojna a pod. Mnohé udalosti vysvetľuje študentom aj ukážkou autentického miesta diania. Teší sa a podporuje ekumenickú spoluprácu s katolíckou a babtistickou cirkvou v Liptovskom Mikuláši a aj židovskou obcou. Stretol sa tiež s predsedajúcim biskupom Evanjelickej luteránskej cirkvi Alexom Gehazom Lalasusom z Tanzánie. Počas ochorenia pandémiou COVID chodil k umierajúcim a sám ochorenia niekoľko krát prekonal. Činnosť pána farára Bochničku je rôznorodá, ale vždy zameraná na šírenie pomoci ľuďom, spoluprácu, spájanie rôznych ľudí, vzdelávanie žiakov a študentov a odovzdávanie lásky, priateľstva a duchovna.
Mgr. Ján Molčan
Je zborový farár, rodák z Rejdovej. Žije pre Boha, celú farskú rodinu, ako starších, tak aj mladších. Významnou mierou sa podieľa aj na rekonštrukciách kostolov a organizuje rôzne výlety, ale aj koncerty, napr. pred Vianocami. Je to človek, ktorý sa doslova rozdáva ľuďom.
Má silné sociálne cítenie, doviezol 32 odídencov z Ukrajiny a bývali takmer pol roka u neho. 3 mesiace každý deň sa varilo pre ďalších; cca. 70 obedov – večere, čo pokračovali v ceste do Čiech. Zo všetkých, čo boli v Ľupči ubytovaní cca. 90 ľudí pán farár poskytoval pre všetkých – od potravín cez hygienické potreby až po oblečenie.
Kristína Zvedelová
Kristínu Zvedelovú poznáme ako historičku, spisovateľku a aktivistku. V snahe zachovať a obnoviť historické dedičstvo participuje pri každej iniciatíve. V našej obci/farnosti bolo za posledných 14 rokov obnovených vyše 25 sakrálnych pamiatok. Pri každej z nich sa Kristínka priamo podieľala na obnove, asistovala alebo odborne radila, často sama organizovala brigády. Jedným z najvydarenejších projektov obnovy je kaplnka sv. Jozefa v Lazanoch! Je toho však oveľa viac: kaplnky, Božie muky, náhrobky, tiež interiér a okolie farského kostola, sochy svätých… Nemožno zabudnúť na obnovu kláštorskej kalvárie či obnovu studní v obci. Aktuálne pomáha pri záchrane Znievskeho hradu.
Vážime si skromnosť, obetavosť a ochotu pomáhať, ktorú v sebe Kristína Zvedelová nosí. Navrhujeme ju na ocenenie, aby aspoň z časti bolo docenené úsilie, ktoré v prospech nás všetkých dlhé roky vynakladá. Odviedla už veľký kus obetavej práce pre obec a pre nás všetkých, no i tak stále pokračuje a nepoľavuje. Je vzorom pre mládež ako i pre nás všetkých občanov žijúcich v Kláštore pod Znievom.