PhDr. PaedDr. Matúš Stáňa zástupca riaditeľa školy pre veci technicko-ekonomické Gymnázium Michala Miloslava Hodžu.

Dokazuje že je hodnotovo, postojovo aj akčne orientovaný na prácu s mládežou už od čias pred rokom 2005, keď maturoval na Gymnáziu M. M. Hodžu a to svojou aktivitou v žiackej samospráve. V tomto období vtedajšia študentská rada skutočne pracovala ako tvorivá, spoločensky zodpovedná a demokratická komunita. Bol jedným z autorov myšlienky vzniku študentskej rady, prvého študentského plesu v novodobej histórii školy i mesta, prvého stredoškolského dňa otvorených dverí a mnoho ďalších podujatí. Počas celého svojho učiteľského pôsobenia na škole veľmi trpezlivo a empaticky uplatňuje zásadu, že deti musia dostávať príležitosti a podnety a od kultúry školy a nás dospelých záleží, aké podnety a príležitosti dostávajú a ako ich prijímajú. Túto zásadu uplatňuje aj ako člen školského manažmentu, ale hlavne ako osobnosť. Aktívne spolupracuje v programe DofE-Cena vojvodu z Edinburghu, kde pôsobí ako mentor, vedúci programu, školiteľ a hodnotiteľ dobrodružných expedícii. Aktívne spolupracuje so študentským parlamentom a so žiakmi, ktorí sú aktívni v rôznych mimoškolských aktivitách. Už 18 rokov sa veľmi obetavo venuje práci s mládežou aj na pôde Evanjelickej cirkvi AV. Typickými črtami tejto jeho misie je empatia, trpezlivosť, systematickosť a nezištnosť. Vedie skupinu, ktorá pripravuje trikrát v roku víkendové tábory. Na pôde cirkevného zboru sa aktívne zúčastňuje stretnutí konfirmandov, spoluorganizuje stretnutia mládeže počas týždňa. Na oblastnej úrovni je organizátorom spoločných stretnutí dorastu a mládeže Liptova (vo frekvencii 1 x 6 týždňov).Výrazne sa angažuje pri propagácii a príprave 5-dňového tábora KOLOS, pre viac než 120 mladých ľudí z Liptova a Oravy. Aj napriek týmto kvantitatívne veľkým podujatiam na úrovni cirkevného spoločenstva alebo aj v školskej komunite je jeho prioritou priamy kontakt s konkrétnymi ľuďmi, s ktorými sa chce rozprávať, spoznávať ich osobnosť a myslenie, tráviť s nimi čas a byť im oporou v čase, keď si tvoria svoj pohľad na svet a seba samých.

ĎALŠÍ OCENENÍ BOLI:

František Parížek

Feri je neoceniteľným pomocníkom a oporou pri každej akcii, či už v obci alebo v Teame snov. Svojím nasadením pri práci s deťmi a mládežou ukazuje, aké dôležité je zapálenie pre vec a starostlivosť o druhých. Vie vybaviť všetko, čo je potrebné, a dokáže sa postarať o detaily, ktoré robia každý projekt nezabudnuteľným. Vďaka jeho priateľskému prístupu a schopnosti zorganizovať veci sa na neho všetci radi spoliehajú.

Vždy ochotne pomáha – Feri je oporou pri každej akcii a dokáže podporiť celý tím svojou angažovanosťou. Organizačné schopnosti – Aktívne vybavuje rôzne úlohy a zabezpečuje ekonomické aspekty projektov, vrátane rozpočtov a financovania. Skúsenosti so sponzormi – Vie efektívne komunikovať so sponzormi a získavať potrebné zdroje, čím prispieva k úspechu projektov. Pozitívna energia – Pracuje vždy s úsmevom na tvári, čo pozitívne vplýva na celú atmosféru a motivuje aj ostatných. Zameranie na mládež – Má výnimočný prístup k deťom a mládeži, dokáže s nimi pracovať trpezlivo a s nadšením, čím sa stáva vzorom pre ostatných.

Mgr. Gabriela Čulová

Gabika Čuľová je mama 5 detí, manželka a učiteľka s husľovým kľúčom v srdci. Je členkou zastupiteľstva obce a angažuje sa vo verejnom živote. Dlhé roky pripravuje deti na prvé sv. prijímanie. Život sa jej však skomplikoval. Posledné dieťa sa narodilo s chorým srdiečkom, má problém s rečou a sluchom. Životnou skúškou bolo, keď manžel ostal doma po ťažkom úraze chrbtice. V ťažkej finančnej situácií platili aj náročné rehabilitácie dcére. Napriek tomu, po vypuknutí vojny na Ukrajine, zbierali a odvážali humanitárnu pomoc na hranicu. Pomáhali matkám a deťom z Ukrajiny a poskytovali im aj útočisko u seba doma. Všetko robí bez nároku na odmenu. Jej hnacím motorom je láska k Bohu a k blížnym.

Rozhodnutie pre túto nomináciu ovplyvnili najmä dve hlavné aktivity Gabriely 1. Práca s deťmi V našej obci má 30% obyvateľov vek do 18 rokov (cca 1400). Nezištne pripravuje viac dve desaťročia deti na prvé sväté prijímanie. Každoročne cca 90 detí. Sama zostavuje spevníky, modlitby a organizuje nácviky. Počas školského roka venuje deťom cca 2 hodiny každú stredu, bez nároku na finančnú odmenu. Počas chladných dní, neváhala pripravovať deti aj u seba doba, aby deti nepochoreli. Cez jej ruky prechádzajú už roky všetky deti v Rabči, ktorým sa venuje s trpezlivosťou a láskou. 2. Práca s talentovanou mládežou v skupine Čučoriedka. Počas nácvikov na sväté prijímanie si Gabika všimla, že v Rabči je mnoho talentovaných detí. Avšak ich talent sa skončení ZUŠ ďalej nerozvíja. Pozývala talentované deti s vyšších ročníkov, aby prišli zahrať na detskej omši. Ľudom sa to veľmi páčilo a postupne sa pridávali ďalšie deti a mládež. Gabika sa rozhodla založiť skupinu Čučoriedky. Je ťažké povedať, kedy vlastne vznikli, pretože to bol dlhodobý proces a niekoľkoročná aktívna práca Gabiky. Momentálne je v tejto skupine 63 detí vo veku od 2 do17 rokov. V skupine sú 3 detí so zdravotným postihnutím. Gabika sa venuje najmä talentovanej mládeži vo veku od 10 do 17 rokov. 22 členov aktívne hrá na hudobný nástroj. Na pravidelných nácvikoch učí žiakov hrať nové piesne, vymýšľa texty a zosúlaďuje ich. Vďaka jej práci si deti a mládež zahrali tento rok v Krakove pred desaťtisícovým publikom. Zorganizovala aj štvordňové turné po ČR a účasť na významných podujatiach. Najsilnejším zážitkom bola účasť v hlavnom programe a v čele sprievodu na Národnom pochode za život v Košiciach. Učí mladých ľudí aktívne tráviť voľný čas, a to nielen pri hudbe. Má vysoké morálne hodnoty, ktoré prezentuje aj navonok. Gabika svojou nezištnou prácou inšpirovala aj ďalších ľudí, ktorý si uvedomujú potrebu práce s mládežou v tejto veľkej a mladej obci a vďaka jej príkladu sa do tejto činnosti zapájajú.

RNDr. Danka Šedová, PhD.

Danka Šedová je skvelá obetavá žena, ktorá už 37 rokov pracuje s deťmi v detskom foklórnom súbore Stavbárik. Robí to vo svojom voľnom čase na báze dobrovoľníctva, bez nároku na odmenu.

Vedie detský folklórny súbor Stavbárik v Žiline viac ako 37 rokov. Pracuje tu s deťmi a mládežou na báze dobrovoľníctva, vo svojom voľnom čase. Vštepuje im lásku k našim tradíciám a folklóru, dáva im možnosť zmysluplného trávenia voľného času a zároveň telesného aj duševného rozvoja. Pod jej vedením už v Žiline vyrástli dve generácie skvelých folkloristov a aj keď nie všetky deti zo Stavbárika v tejto záľube pokračujú v dospelosti, semienko lásky k folklóru v srdciach zostáva. Okrem súborových detí je mamou aj vlastným trom deťom a babinou trom vnúčatám.