Magdalénka Polťáková je ďalšou výnimočnou študentkou Strednej zdravotníckej školy v Dolnom Kubíne. Aktívne sa venuje Dobrovoľníctvu a dobročinným akciám. Jej dominantnými vlastnosťami je ľudskosť a prosociálnosť. Už na základnej škole chodila na súťaže prvej pomoci, lebo chcela vedieť poskytnúť prvú pomoc a pomôcť tak človeku v ťažkých chvíľach. Dodnes učí prvú pomoc deti na ZŠ v Námestove. Magdalénka prvýkrát zachránila ľudský život po prvom ročníku na SŠ počas letných prázdnin. 13-ročný chlapec spadol z veľkého bicykla (nemal ani prilbu na hlave), ktorý ho privalil a chlapec sa nehýbal. Magdalénka to videla a všimla si, že sa chlapec vôbec nehýbe. Rýchlo pribehla, urobila prvotné, druhotné i protišokové opatrenia a zavolala jeho mamu. Tá ho rýchlo odviezla do nemocnice, kde mu zistili opuch mozgu a vďaka jej rýchlemu zásahu je dnes chlapec živý, zdravý aj bez zdravotného postihnutia. Druhý prípad sa stal 18. 9. 2019. Počas prechádzky s kamarátkou si všimla na námestí, že pán mäsiar sa snaží pred svojím obchodom zodvihnúť jedného zakrvaveného staršieho pána. Magdalénka rýchlo pribehla na pomoc. Prvotným vyšetrením zistila poranenie hlavy aj nosa. Vďaka lekárničke, ktorá bola v obchode, mu obviazala hlavu a zastavila krvácanie, zatiaľ čo prišla sanitka, ktorú privolala jej kamarátka. Po príchode záchranky podala záchranárom zistené informácie a oni si potom pána odviezli do nemocnice. Možno jej zásah bol len kvapkou v mori, ale keby to neurobila, tá kvapka by v mori chýbala.

ĎALŠÍ OCENENÍ BOLI:

Marián Plevko

Ing.Marián Plevko je starostom obce Oščadnica.Je to starosta mladí a zanietený do práce.Jeho vzťah k nám zdravotne postihnutím občanom a seniorom je veľmi príkladný pre ostatných starostov.V minulosti sme sa schádzali po penziónoch, hostincoch.Všade po nedôstojných miestách.Až po príchode pána Ing.Mariána Plevku za starostu sa nám podmienky našej organizácie zlepšili.Dostali sme priestory klubu kde sa stretávajú naši členovia,či výbor Zo,alebo zručný remeselníci,umelci ručných prác,stretávame sa pri rôzných životných jubileách,spoločenských hrách a pod.Týmto sa aj skvalitnila celková práca výboru a celej členskej základne SZTP a JDS v Oščadnici.Môžeme povedať o jeho ústretovosti i pri tvorbe VZN ,čo sa týka dani,úľav voči zdravotne postihnutých,poplatkov za psa,odvoz odpadu atď….Má i otvorené srdiečko pri naších podujatí ,na ktorých nás informuje o činnosti obce a možnosti ako sa nám dá pomôcť v rámci obce.Nakoľko naša organizácia nedisponuje finančnými prostriedkami /len členské príspevky/ sme radi keď nám starosta pomôže.Jeho úrad je pre nás otvorený ,nie sú žiadné stránkové dny,vždy máme „dvere „otvorené. Môžem povedať,že i mládež ho má veľmi rada ,vzťah k deťom a mládeži mu nie je cudzí.Vidno to pri organizovaný rôzných kultúrných ,športových mládežnických podujati v obci ale i v našej organizácii pri organizovaní športových hier osôb so zdravotným postihnutím,benefičného koncertu kde výťažok darujeme zdravotne postihnutím deťom.Môžeme povedať,je to svedomitý a ústretoví starosta .Nápomocný a otvorený pre každého občana ale hlavne si ceníme i vzťah k nám zdravotne postihnutých dospelých,zdravotne postihnutých deti a seniórov.

Simona Sochuľáková

Simonka Sochuľáková je výnimočná mladá študentka, ktorá už ako druháčka na Strednej zdravotníckej škole (v októbri roku 2018, keď sa ešte len začínali v škole učiť prvú pomoc) zachránila život dvojročnému chlapčekovi Nikolasovi, ktorému uviazol cukrík v hrtane a dusil sa. Jeho matka nevedela, čo robiť, kričala o pomoc a plakala. Rozhodovali sekundy. Simonka počula krik a volanie o pomoc. Neváhala ani chvíľu. Rýchlo pribehla k malému chlapcovi. Chlapček nemohol dýchať, sčervenal, nadmerne slinil a keby nezasiahla, zadusil by sa. Na volanie záchranky nebol čas. Rýchlo použila Gordonov úder a Heimlichov manéver, čo sa učili v škole. A… našťastie cukrík vypadol!!! Dnes má Nikolas už tri roky, je zdravý a šťastný, rovnako ako jeho mama, ktorá je Simonke nekonečne vďačná. Sme hrdí, že Simonka je žiačkou našej školy. Bude z nej výborný zdravotník, lebo už teraz robí česť tomuto povolaniu.

Benjamín SAKALA

Benjamín Sakala je mladý človek, žiak gymnázia v Kysuckom Novom Meste, ktorý sa stal náhodou svedkom nehody motorkára, ktorému do cesty vbehol pes. To spôsobilo dopravnú nehodu. Benjamín v tejto chvíli neváhal a pribehol k motorkárovi a hneď sa chytil pomoci. Ukľudňoval, pomohol pri obväzovaní, zavolal sanitku. Motorkar so zlomenou nohou, rukou, rebrami, sánkou aj líckou kosťou bol Benjaminovi vdačný za prvú pomoc, ktorú tak veľmi v kritickej chvíli potreboval. A Benjamín tam bol a pomohlo.

Ľubomír Šuňavec, Lukáš Golis

Pri požiarnej zbrojnici videli mladí muži na zemi nehybne ležať 16-ročného mladíka, ktorý odpadol po predchádzajúcom záchvate. Ani na
moment nezaváhali: pribehli k nemu a zavolali na tiesňovú linku 155. Mladíka uložili na lavičku v blízkej autobusovej zastávke do stabilizovanej polohy a počkali na príchod Záchrannej zdravotnej služby. Neboli ľahostajní a zachránili mladíkovi život.